Czy zabiegi ginekologii estetycznej mogą pomóc w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu?

<strong>Czy zabiegi ginekologii estetycznej mogą pomóc w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu?</strong>

Nietrzymanie moczu to problem dotyczący wielu kobiet w różnym wieku. Szacuje się, że zmaga się z nim nawet 25-30% dorosłych Polek. Dla wielu kobiet jest to problem wstydliwy. Na szczęście istnieją nieinwazyjne sposoby na odzyskanie kontroli nad pęcherzem. Sprawdź, jak zabiegi ginekologii estetycznej mogą pomóc w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu.

Przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to schorzenie, którego bezpośrednią przyczyną jest zaburzony mechanizm zamknięcia cewki moczowej, a pośrednio – rozluźnienie mięśni pochwy. Niekontrolowany wyciek moczu pojawia się zazwyczaj podczas wykonywania wysiłku o różnym natężeniu – mogą być to zarówno intensywne ćwiczenia fizyczne, jak i zwykłe kichnięcie czy śmiech. Ze względu na specyficzną budowę anatomiczną i fizjologię dróg rodnych, problem ten występuje głównie u kobiet.

Nietrzymanie moczu to efekt osłabienia mięśni dna miednicy, np. po przebytym porodzie lub urazach okołoporodowych. Z problemem tym borykają się jednak nie tylko młode mamy, ale też kobiety w okresie okołomenopauzalnym – niedobór estrogenów może osłabiać mięśnie i upośledzać szczelność cewki moczowej. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może także pojawić się u kobiet z nadwagą lub otyłością, neuropatią cukrzycową, po zabiegach wykonywanych w okolicy podbrzusza, udarze mózgu.

Nietrzymanie moczu a zabiegi ginekologii estetycznej

Niestety to krępujące schorzenie nigdy nie mija samoistnie – nieleczone postępuje, powodując u kobiety jeszcze większy dyskomfort i wycofanie z życia towarzyskiego. Na szczęście istnieje wiele skutecznych metod ukierunkowanych na leczenie nietrzymania moczu. Wykorzystuje się metody chirurgiczne, ale też laseroterapię. W przypadku, gdy problem wysiłkowego nietrzymania moczu nie jest nasilony, w pierwszej kolejności wdrażane jest leczenie zachowawcze, np. ćwiczenia mięśni dna macicy podczas oddawania moczu. Jeśli nietrzymanie moczu związane jest ze zmianami hormonalnymi, pomocne może okazać się również odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Zabiegi ginekologii estetycznej dostępne m.in. w warszawskiej Klinice Miracki, to jedne z najskuteczniejszych i najmniej inwazyjnych metod leczenia nietrzymania moczu. Przykładem jest zabieg laserem Femilift – procedura szybka, bezpieczna, mająca niewiele przeciwwskazań. Do czynników wykluczających wykonanie tego zabiegu należą: ciąża, laktacja, miesiączka, aktywne infekcje pochwy, choroba nowotworowa, schorzenia ginekologiczne.

Sesja trwa zaledwie 15-30 minut. Przystępując do zabiegu, lekarz umieszcza głowicę lasera w specjalnej, jednorazowej tulei, na którą dla komfortu pacjentki nałożony jest środek poślizgowy (olejek). Następnie lekarz wprowadza głowicę do pochwy i rozpoczyna frakcjonowanie światłem lasera, zaczynając od ujścia szyjki macicy i wycofując ją ruchem kołowym, aż do ujścia pochwy.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu prowadzi do wzmocnienia ścian pochwy i obszaru ujścia cewki moczowej. Urządzenie to powoduje obkurczenie mięśni pochwy, niwelując luźność, co poprawia jakość życia intymnego. Optymalne efekty leczenia pojawiają się po kilku sesjach zabiegowych, wykonywanych w miesięcznych odstępach. 

Laseroterapia to dobra alternatywa dla inwazyjnych, chirurgicznych metod, które zwykle wiążą się z długim okresem rekonwalescencji. W ciągu około tygodnia po zabiegu nie można używać tamponów oraz należy wstrzymać się od aktywności seksualnej. Warto również zrezygnować z gorących kąpieli oraz nie korzystać w czasie procesu gojenia z saun czy basenów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o metodach leczenia nietrzymania moczu, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w WarszawiePodobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *