Laserowa resurfacing skóry dla łuszczycy

Laserowa resurfacing skóry dla łuszczycy

Korzystanie z laserowego resurfacingu skóry dla łuszczycy może być świetnym sposobem, aby pomóc Ci pozbyć się choroby skóry. Istnieje jednak wiele rzeczy, o których należy pamiętać, zanim zdecydujesz się na tę procedurę.

Laser excimerowy XeCl

Laser excimerowy XeCl do resurfacingu skóry w przypadku łuszczycy jest wysokoenergetycznym monochromatycznym laserem ultrafioletowym B (UVB), który jest stosowany w leczeniu łuszczycy. Jest to bezbolesny zabieg, który celuje w blaszki na skórze i eliminuje zmiany, oszczędzając jednocześnie zdrowe tkanki. Laser działa poprzez interakcję z DNA komórek T, które są białymi krwinkami odgrywającymi ważną rolę w odporności.

Laser jest stosowany w leczeniu łagodnej do umiarkowanej łuszczycy plackowatej u dzieci i dorosłych. Został on zatwierdzony przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) w 2000 roku jako metoda leczenia łuszczycy. Laser działa na długości fali 308 nm, która jest podobna do długości fali słonecznego światła ultrafioletowego.

Oprócz poprawy wyglądu blaszek łuszczycowych, laser excimerowy może pomóc pacjentom osiągnąć długotrwałe remisje. Jego profil bezpieczeństwa i skuteczność są doskonałe. Oprócz łuszczycy, laser może leczyć inne rodzaje chorób dermatologicznych.

Badania wykazały, że pacjenci z łagodną do umiarkowanej łuszczycą odpowiadają na laser ekscymerowy. Jest to bezpieczne, tanie leczenie, które jest często objęte planami ubezpieczeniowymi. Istnieją jednak pewne efekty uboczne, których należy być świadomym.

Wspólne efekty uboczne lasera ekscymerowego 308 nm obejmują rumień, pęcherze, ból i nadżerki. Stopień rumienia i pęcherzy zależy od dawki i rodzaju skóry pacjenta. Należy dostosować fluencję lasera, aby zminimalizować możliwość wystąpienia efektów ubocznych związanych z fototerapią.

W przypadku łagodnej do umiarkowanej łuszczycy plackowatej wykazano, że laser ekscymerowy jest skuteczny w połączeniu z leczeniem miejscowym. Wykazano również, że jest skuteczny w leczeniu łuszczycy, w której zawiodły inne metody leczenia. Może być również stosowany w przypadku łuszczycy paznokci, atypowej łuszczycy plackowatej i łuszczycy krostkowej dłoni.

Laser excimerowy może być używany do leczenia łuszczycy na skórze głowy, fałdach paznokciowych i innych trudnych lokalizacjach anatomicznych. Można nim również leczyć pacjentów, którzy mają bardzo uparte blaszki, których usunięcie może trwać dłużej.

Istnieją trzy główne protokoły, które zostały zidentyfikowane dla leczenia łuszczycy laserem excimerowym. Protokoły te to MBD, wysoka dawka i podbijanie. Protokół MBD okazał się być najbardziej skuteczny. Używając protokołu wysokiej dawki, pacjenci mogą potrzebować tylko kilku zabiegów, aby osiągnąć całkowite oczyszczenie. Ponadto, pacjenci mogą doświadczyć miesięcy remisji bez leczenia.

waporyzacja laserem CO2

Podczas waporyzacji laserem CO2 w celu resurfacingu skóry w przypadku łuszczycy, wiązka światła jest absorbowana przez tkankę zawierającą wodę, powodując odparowanie komórek skóry. Proces ten przyspiesza reepitelizację, co skutkuje bardziej wyrównanym kolorytem skóry i poprawą jej wiotkości.

Laser CO2 jest stosowany w przypadku różnych problemów skórnych, w tym blizn potrądzikowych, plam starczych, przebarwień i keloidów. Stosowany jest również do usuwania niektórych narośli przedrakowych.

Przed poddaniem się zabiegowi resurfacingu laserowego, ważne jest, aby zrozumieć potencjalne ryzyko i skutki uboczne. Niektóre powszechne efekty uboczne to: wiotkość skóry, blizny, zmiany pigmentacji i infekcje. Ważne jest, aby zrozumieć ryzyko związane z procedurą, dzięki czemu można wybrać najlepsze leczenie dla konkretnych potrzeb.

Ważne jest również, aby dbać o leczony obszar po zabiegu. Przez pierwszy tydzień po zabiegu należy utrzymywać obszar poddany zabiegowi w czystości i stosować wazelinę, aby nie dopuścić do powstania strupów. Mogą być również przepisane antybiotyki. Leczone miejsce należy myć cztery do pięciu razy dziennie.

Szczegółowy plan przed i po zabiegu zostanie podany podczas pierwszej konsultacji. Plan ten zawiera informacje o tym, jak pielęgnować obszar poddany zabiegowi, czego należy się spodziewać podczas rekonwalescencji oraz co należy nosić podczas zabiegu. Zostanie również podana codzienna rutyna pielęgnacji skóry.

Przez kilka dni do tygodni po zabiegu może wystąpić lekkie lub umiarkowane zaczerwienienie i obrzęk. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać ciepło podczas zabiegu.

Należy pamiętać, że u niewielkiej liczby pacjentów może wystąpić reepitelizacja dotkniętej skóry. Jest to normalna część procesu gojenia. Zniknięcie zaczerwienienia może potrwać kilka miesięcy.

Należy również pamiętać, że zabieg laserem frakcyjnym CO2 spowoduje powstanie łagodnego lub umiarkowanego poziomu blizny. Może to być bardziej zauważalne u pacjentów z wcześniejszą dermabrazją lub peelingiem fenolowym. Jest to jednak nadal bezpieczny i skuteczny zabieg.

Należy również zadbać o to, aby po zabiegu resurfacingu laserowego nie dopuścić do wystąpienia zimnej owrzodzenia i innych zakażeń opryszczką. Należy poinformować dostawcę lasera o wszelkich zakażeniach opryszczką przed zabiegiem.

Fototerapia

Niezależnie od tego, czy jesteś pacjentem, czy pracownikiem służby zdrowia, musisz wiedzieć o najlepszej fototerapii w leczeniu łuszczycy. Posiadanie urządzenia do fototerapii to świetny sposób, aby pomóc swoim pacjentom w zarządzaniu łuszczycą, ale nie każdy jest w stanie wyjść i korzystać ze słońca.

Oprócz ekspozycji na słońce, Twój dostawca usług zdrowotnych może zalecić terapię światłem. Jest to skuteczne leczenie wielu chorób skóry, w tym łuszczycy. Terapia światłem działa poprzez spowolnienie wzrostu uszkodzonych komórek skóry. Można ją przeprowadzić w gabinecie lekarskim lub w domu.

Dla łuszczycy, istnieją dwa główne rodzaje fototerapii: ultrafiolet B (UVB) i laser excimerowy. Oba mogą być stosowane w leczeniu łuszczycy plackowatej, ale działają inaczej. Laser excimerowy jest selektywną, wysokiej intensywności wiązką światła ultrafioletowego, która celuje w płytki i oszczędza obszary nie dotknięte.

Lasery excimerowe są skuteczne w przypadku łagodnej i umiarkowanej łuszczycy. Są bezpieczne, precyzyjne i nie powodują uszkodzeń zdrowej skóry. Są szczególnie skuteczne w przypadku łuszczycy skóry głowy.

Podczas fototerapii łuszczycy, Twój dermatolog użyje ręcznego urządzenia do skierowania lasera na dotknięte obszary. Powinieneś nosić okulary ochronne. Twój lekarz zapyta Cię o historię choroby i przyjmowane leki. Czas, na jaki zostanie skierowany laser, zależy od grubości blaszek i koloru skóry.

U niektórych pacjentów występuje pieczenie, pęcherze i inne efekty uboczne. Jednak większość z tych efektów jest tymczasowa i odwracalna. Ta forma terapii może pomóc Ci szybciej oczyścić się z łuszczycy.

Inną opcją jest pulsacyjny laser barwnikowy (PDL). PDL jest skuteczny w leczeniu łuszczycy plackowatej i jest bezpieczny. Jest skuteczny w podgrupie pacjentów, którzy nie odpowiedzieli na terapię laserem excimerowym.

Istnieją pewne dowody na to, że połączenie PDL i UVB może działać lepiej niż każde z nich osobno. Jednakże, połączenie to nie zostało udowodnione.

Inną opcją leczenia łuszczycy jest stosowanie pochodnych witaminy D. Leki te mogą być podawane doustnie lub miejscowo. Ich działanie polega na zmniejszeniu ilości bakterii na skórze i niszczeniu zmian przedrakowych.

Emolienty

Niezależnie od tego, czy masz przypadek łagodnej łuszczycy, czy też przypadek poważnej łuszczycy, stosowanie emolientów jest ważnym elementem leczenia. Mogą one zapobiegać pękaniu skóry, a także utrzymywać skórę miękką i nawilżoną. Mogą również łagodzić swędzenie Twojej skóry. Mogą być stosowane jako uzupełnienie miejscowej terapii sterydowej.

Występują w wielu różnych formach, w tym w kremach, maściach i sprayach. Zazwyczaj nakłada się je na skórę gładkimi pociągnięciami w dół. Możesz również dodać je do wody w kąpieli. Jeśli masz łuszczycę, możesz potrzebować różnych rodzajów na różne części ciała. Możesz stosować je na dłonie, plecy i skórę głowy.

Jeśli masz łuszczycę, ważne jest, aby używać emolientów tak często, jak to możliwe. Mogą one być stosowane z innymi lekami miejscowymi, takimi jak miejscowe inhibitory kalcyneuryny. Jeśli masz ciężką łuszczycę, możesz potrzebować leczenia systemowego, takiego jak fototerapia. Te zabiegi mogą być bardzo skuteczne. Jeśli używasz emolientów, powinieneś trzymać je w domu. Możesz je przechowywać w szafce do przechowywania powietrza.

Należy również skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leczenia miejscowego. Sterydy miejscowe mogą powodować poważne skutki uboczne, dlatego należy je stosować wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza.

Powinnaś również uważać na składniki każdego emolientu, którego używasz. Niektóre zawierają konserwanty, które mogą powodować reakcje alergiczne. Jeśli masz wrażliwą skórę, powinnaś wybrać preparat hipoalergiczny. Powinnaś również przetestować nowe produkty na obszarze skóry, który nie jest dotknięty egzemą. Powinieneś testować nowe produkty przez co najmniej 48 godzin przed użyciem ich na dotkniętej skórze.

Emolienty mogą być również stosowane w przypadku innych chorób skóry, takich jak xeroderma. Mogą one również pomóc suchej skórze. Ich działanie polega na zatrzymywaniu wody w skórze oraz ochronie skóry przed czynnikami drażniącymi i bakteriami. Mogą być również stosowane jako zamiennik mydła.

Jeśli masz łagodny przypadek łuszczycy, miejscowa kuracja sterydowa może być dla Ciebie najlepszym leczeniem. Jednak jeśli Twoja skóra jest bardzo sucha, możesz potrzebować silniejszego leczenia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *